2012. október 17., szerda

10 tipp, amitől tartós(abb) lesz a lakkozás

Ez a kérdés mindig fontos téma a körömlakkrajongók körében. Amikor megcsinálunk egy szép körmöt, mi a fenéért pattog le a fele másnapra? Minek szenvedünk vele, ha úgyis ilyen hamar le kell mosni? (Mert ugye, mindenki lemossa a lakkozást, ha elkezd lekopni?? Ugye???? Ne mászkáljatok félig lekopott lakkal, amint lehet mossátok le, mert nagyon nem szép látvány!!)
Ez a téma tegnap merült fel bennem is. A tegnapelőtti tigrises körmöm a munka során elég csúnyán lepattogott (de kénytelen voltam megvárni a lemosással, amíg hazaérek, mert a táskámban nem hordok körömlakklemosót). 1 napot sem bírt ki. Zárójelben megjegyzem, hogy azért nem kis igénybevételnek voltak kitéve, mert felváltva nyúlkáltam a forró sütőbe és a fagyasztóládába, de mégis elgondolkodtatott, hogy mit csináltam rosszul, és eszembe is jutott, mit felejtettem ki a folyamatból, amit máskor mindig megcsinálok.
Amiket leírok most nektek, mind a saját tapasztalataim.
Na, de egy szónak is száz a vége, lássuk, mitől lesz a lakkozás tartósabb:

1. A köröm zsírtalanítása

Ha ezt a lépést megcsináljátok máris tartósabb lesz a lakkozás, mert jobban megtapad a zsírtalanított körmön a lakk. Csak annyit kell tenni, hogy körömlakklemosós vattával áttörlitek a körmöt az első réteg lakk előtt. (Ez a lépés maradt ki nálam. Mindig ha lemosom a lakkozást, újat készítek, így már nem kell külön ezt megcsinálni, de tegnap nem volt rajtam lakk, amit lemoshattam volna, és teljesen kifelejtődött ez a lépés)


2. Alapozó lakk

Az alapozó lakk használata nagyon fontos. Szerepet játszik abban a tényben is, hogy ha több réteg lakk van a körmön, akkor tovább fog fenn maradni, így ezzel is egyel több rétegünk lesz.
A másik (és ez a legfontosabb) szerepe a köröm védelme. Vannak mindenféle vitaminos meg kiudjamilyen alapozólakkok kisebb vagyonokért, amikben én őszintén szólva nem nagyon hiszek. Szerintem egy sima egyszerű átlátszó lakk is tökéletesen megteszi! (bár, ha nagyobb összeget akartok körömápolásra költeni, akkor én azt javaslom, hogy egy tényleg jó alapozólakkba fektessetek) Ez az a lakk, amit MINDEN lakkozás előtt használunk, ezért annál is inkább nagyon hamar el tud fogyni, ha olcsó volt, ha drága.
Amiben még nagyon hasznos átlátszó lakkot használni első rétegben, hogy a színes körömlakk nem fogja elszínezni a körmöt. Amikor még nem használtam alapozó lakkot, nem is mertem volna körömlakk nélkül hagyni a körmeimet, mert a kéktől, feketétől szürkés lett, a pirostól, rózsaszíntől sárgás. Szóval nem túl szép, ha elszínezi a lakk a körmöt, de egy átlátszó alapozás minden lakkozás előtt, megoldja a problémát.

3. Színes lakk több rétegben

Minimum 2 rétegben érdemes ez után felkenni a színes lakkot, de ha van rá időtök és türelmetek, kenjetek fel egy harmadik réteget is, mert minél több van rajta, annál tartósabb lesz. (Nekem az egyszínű lakkozások közül a neonok voltak fent leghosszabb ideig, mert a szánalmasan gyenge fedés miatt 3-4-5 rétegben kentem fel a lakkot, így vagy 1 hétig kitartott.)

4. Minták festése

Amikor mintákat festek a körmömre, az megint ad egy újabb réteget neki, ami tartósabbá teszi. (A körömnyomda ez alól kivétel, mert az egy szinte jelentéktelenül vékony réteg lakkot ad csak hozzá.)
Igaz, hogy az ilyen körmökkel van a legtöbb munka, de itt legalább megéri a befektetett idő, mert minimum 1 hétig nem fog lekopni.
Nekem ami lakkozásban sok idő volt, viszont, amikor 1 hét után lemostam őket (csak azért mert már untam, de még semmi(!) bajuk se volt) ezek voltak:

5. Fedőlakk

Ennek megint egyrészt abban van szerepe, hogy újabb réteget ad hozzá a lakkozáshoz. Másrészt megvédi az elkészített mintát, sokkal fényesebben csillog tőle a köröm. Csak nagyon vigyázni kell vele, 2 max. 3 mozdulattal érdemes felvinni, mert pillanatok alatt elkeni a mintát akármeddig is száradt előtte. Én inkább nagyon vastag rétegben húzom rá a körmömre, szinte alig érintem a köröm felületét az ecsettel, így nem keni el a mintát. Vastagabb lesz ugyan, de annál tartósabbá teszi a lakkozást.

6. Csillámos fedőlakk

Minden eddig leírt javaslatból ez a legtutibb. Ha a lakkozást bármilyen csillámos fedőlakkal kenitek le, garantáltan addig marad fent, amíg le nem akarjátok mosni. Sőt, még utána is! :) A lemosással nagyon meg kell szenvedni, de erről már készült egy bejegyzés, ha valakit érdekel itt elolvashatja.

7. Kevés víz

Ha sokáig áztatjuk vízben a kezünket, bizony még a legtartósabb lakkozás is meg tudja adni magát. Egy gyors mosogatás nem is olyan vészes, de (tudom, tudom, már nem aktuális a téma) pl. egy egész napos strandon vízeben ázás teljesen megöli a lakkozást.

8. Jó minőségű lakkok (?)

Azért írtam kérdőjellel, mert ez nem minden esetben és nem biztos, hogy igaz. Lehet, hogy kifizetünk egy lakkért akár 2000 Ft-ot, is ugyanúgy lejön 2 nap után, amíg egy olcsó 250 Ft-os lakk képes 1 hétig is fenn maradni. A minőség ebben a témában szerintem nem ár függvénye. Illetve, ha figyeltek azokra a dolgokra, amiket fent leírtam, olcsó termékekkel is lehet sokkal tartósabbá tenni a lakkozást.

9. A körömlakk életkora

Ehhez olyan sok hozzáfűznivalóm nincs, de a régi, már besűrűsödött lakkoknak biztosan nem lesz olyan jó a tartóssága, mint egy "frissebbnek"

10. Száradási idő

Most már ott tartunk, hogy van hatszáz réteg lakk a körmünkön, meg nyolcféle minta, akkor már csak meg kell száradnia :) Igen, ez sajnos időigényes. De megéri megvárni a teljes száradást, mert ha belenyúlunk a már látszólag száraz, de egyébként még könnyen benyomható lakkba (a súlyos ideggörcs mellett) a tartósság is romlik, főleg, ha annyira belenyúltunk, hogy le is kell mosni az egészet, annyira csúnya lett.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése